Sık Sorulan Sorular

İade edilecek ürünün standart aksesuarları ile birlikte 30 gün içerisinde eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de iade ile birlikte gönderilmelidir. İade işlemi için sevk irsaliyesinin arka yüzündeki formun doldurulmuş olması gerekmektedir. (Fatura tüzel kişiler adına düzenlenmiş ise iade faturasının kesilmiş olması gerekmektedir.) Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletișim Kurulu’nun 27/12/2016 tarih ve 2016/DK-YED/517 sayılı kararı ile onaylanan Posta Gönderilerine İlișkin Güvenlik Tedbirlerine Yönelik Usul ve Esaslara istinaden gönderi kabulünde uygulanacak yeni kural gereği ürünlerinizi kargo görevlisinden ya da mağaza personelinden alırken ehliyet, nufüs cüzdanı veya pasaportunuzu göstermeniz gerekmektedir.

Mağaza: Ürünlerinizi iade şartları dahilinde (30 gün içerisinde) mağazalarımızdan eş değer bir ürünle değiştirebilirsiniz.

Geri Gönderim: İade edilmek istenen ürünleri kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olması kaydıyla kargo ile geri gönderebilirsiniz.

Mağazalarımızdan siparişinize eş değer ürünler ile değişim yapabilirsiniz. Değişim yapamadığınız durumlarda size tüm mağazalarda geçerli olan (online mağazalar hariç) iadeniz tutarında "iade çeki" verilmektedir.

Siparişiniz kargoya teslim edilmeden önce, siparişinizi web sitemizdeki "Siparişlerim" bölümünden iptal edebilir, online müşteri destek merkezimizi arayabilir (0 (212) 668 52 35) veya online@esershoes.com 'a e-posta gönderebilirsiniz.

Ürününüz size üretim hatalı veya eksik gönderildiyse iade koşulları çerçevesinde stok durumuna göre aynı ürün ile değişim yapabilir veya eksik ürününüzü RICCARDO COLLI Müşteri Hizmetleri'ne bildirerek tamamlama talebinde bulunabilirsiniz. Yardım almak için 0 (212) 668 52 35 numaralı telefondan veya online@esershoes.com adresinden sipariş numaranızı bildirerek yardım alabilirsiniz.

Ürünlerinizi anlaşmalı kargo şirketimiz UPS Kargo ile aşağıdaki yöntemlerle ulaştırabilirsiniz. Alıcı kodu "1E0F11" olarak belirtmeniz yeterlidir.

- UPS Kargo Çağrı Merkezi'ni (444 99 99) arayarak adresinize kurye talep edebilirsiniz.

- UPS Kargo Web Sitesi'nden (www.upskargo.com) online kurye talep edebilirsiniz.  (Ana Sayfa > Gönderi Yap > Tıkla Gönder) Size en yakın

- UPS Kargo şubesine kargonuzu teslim edebilirsiniz.

İade Adresi:  Cumhuriyet Mah. Dersaadet Cad. No:6 Sultangazi / İSTANBUL

İade edeceğiniz ürünleri UPS Kargo ile ücretsiz gönderebilirsiniz.

Kalite güvence departmanımıza gelen ürünlerin, iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler 7 gün içerisinde hesaba yansımaktadır.

Bankanız tarafından iadenin kredi kartınıza geri ödemesi – ödeme şeklinize göre - taksitli olarak yapılmaktadır. İadenin taksitli olarak kredi kartınıza yansıtılması tamamen bankanızın uygulamasıdır. Konuyla ilgili bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürününüzün normal kullanım şartları içerisinde üretim hatasından kaynaklanan bir nedenle bozulduğunu / özelliğini yitirdiğini düşünüyorsanız iade şartları çerçevesinde iade edebilirsiniz. İadeniz depomuza ulaştıktan sonra kalite güvence birimimiz tarafından inceleme sürecine tabi tutulacaktır. İadeniz ile ilgili en kısa sürede SMS ve email yoluyla bilgilendirileceksiniz.